fbpx

5 trendov, ktoré vám pomôžu urýchliť nábor po pandémii

Pandémia COVID-19 je bezpodmienečne najväčšou hybnou silou zmien posledných desaťročí. Okrem rôznych iných odvetví zanechala viditeľné stopy aj vo svete recruitingu. Hoc niektoré zmeny nie sú úplne ideálne, iné novozavedené praktiky sa naopak osvedčili, ich popularita rastie vďaka ich výhodám a pravdepodobne sa budú tešiť obľube recruiterov aj po skončení pandémie.

V nedávnom prieskume medzi 500 personálnymi odborníkmi takmer 90% uviedlo, že v dôsledku pandémie upravili svoju stratégiu prijímania zamestnancov. Negatívne dopady pandémie bolo možné pozorovať v podobe pozastavenia prijímania zamestnancov, škrtov v rozpočte, zníženia počtu zamestnancov a pohovorov. Recruiteri boli nútení od základov prestavať zaužívané spôsoby náboru a nájsť komplexné riešenia prijímania zamestnancov vyhovujúce aktuálnym podmienkam spoločnosti. A tak zmeny, ktoré by sa za iných okolností adaptovali postupne dlhé roky, vytesnili zaužívané praktiky za pár mesiacov.

Našťastie, niektoré nové metódy, ktoré boli spočiatku krízy pre recruiterov obávanou výzvou, sa postupne ukázali ako omnoho efektívnejšie a vďaka zjednodušeniu a urýchleniu náboru budú tieto metódy vládnuť medzi HR trendami pravdepodobne nielen v roku 2021.

 

1. HR v cloude – práca odkiaľkoľvek

Prenesenie pracoviska z kancelárie do pohodlia domova nastalo nečakane a nepripraveným spôsobilo mnoho komplikácií. Ak ste šťastlivcom, ktorému stačilo domov presťahovať len pracovný počítač a vyhli ste sa hodinového dohľadávaniu potrebných dokumentov v kartotéke, ste na tom celkom dobre. No prvá priečka vám aj tak nepatrí. V tejto dobe totižto vyhrali tí, ktorým na zmenu pracoviska vďaka využívaniu cloudových HR systémov stačil iba prístup na internet. Najväčšou výhodou je, že cloudový náborový systém umožňuje prístup k celému vášmu HR – databáze, kontaktom, dokumentom či k riadeniu jednotlivých fáz výberových konaní, a to kedykoľvek a odkiaľkoľvek. 

Samozrejme, cloudové HR riešenie má aj mnoho ďalších výhod. Personálne oddelenia s viacpočetným tímom ľudí využívajú tieto systémy najmä kvôli synchronizácii údajov, ku ktorým majú všetci členovia prístup súčasne, vkladanie nových informácií do systému je rýchlejšie a menej chybovejšie ako systém založený na Exceli. Navyše, vaše dáta sú v bezpečí a implementácia nevyžaduje komplikované inštalácie, licencie a ďalšie zbytočné investície.

Podľa spoločnosti Indeed takmer polovica všetkých uchádzačov o zamestnanie čaká na odpoveď od zamestnávateľa viac ako týždeň. Náborový systém v cloude poskytne vašej organizácii konkurenčnú výhodu, keďže vám vďaka prístupu odkiaľkoľvek pomôže nestratiť kontrolu nad dianím vo vašom výberovom procese a umožní rýchlo reagovať na veci vyžadujúce si vašu pozornosť.

banner s tlačidlom na vyskúšanie softvéru RECRU na 60 dní zadarmo

 

2. Sociálny nábor

92% recruiterov využíva pri hľadaní zamestnancov sociálne siete

Sociálne siete sa stali neoddeliteľnou súčasťou moderného života. O to väčšiu aktivitu užívateľov zaznamenali počas obdobia protipandemických opatrení, kedy sa stali jediným strediskom socializácie a udržiavania kontaktu s rodinou, kamarátmi a okolitým svetom. Presne tento presun života na sociálne siete motivoval recruiterov k hľadaniu zamestnancov práve v týchto vodách. Posledné prieskumy naznačujú, že neuveriteľných 92% recruiterov už počas minulého roka odvrátilo pozornosť od tradičných metód a dodnes aktívne využíva sociálne siete pri hľadaní zamestnancov.

Nábor prostredníctvom sociálnych sietí má mnoho benefitov. Je napríklad skvelým spôsobom na zvyšovanie povedomia o vašej značke. Samozrejme, recruiteri ocenia aj možnosť rýchleho skríningu profilov potenciálnych kandidátov s cieľom ubezpečiť sa, či je kandidát pre danú pozíciu naozaj vhodný. Vďaka analytickým nástrojom zas dokážu jednoducho zbierať informácie o publiku a následne osloviť reklamou presne tých ľudí, ktorých by mohla pracovná ponuka zaujímať.

Odhaduje sa, že 87% recruiterov používa LinkedIn na získavanie nových talentov. Pre porovnanie, 55% používa Facebook a 47% používa Twitter. LinkedIn je pre sociálny nábor ideálnym prostredím, keďže umožňuje recruiterom zdokonaľovať kritériá vyhľadávania tak, aby našli kandidátov so špecifickými zručnosťami.

 

3. Videopohovory

20% recruiterov plánuje natrvalo zaradiť videopohovory do náborovej stratégie

Osobné pohovory ako jeden z tradičných postupov pri prijímaní zamestnancov tu pravdepodobne ostanú, no mnoho recruiterov práve počas obdobia pandémie zistilo, že osobný kontakt s kandidátom nie je nevyhnutný. Už v apríli minulého roka 20% náborových manažérov uviedlo, že videopohovory natrvalo zaradia do ich náborovej stratégie, keďže ich považujú za rovnako spoľahlivý spôsobom ako tradičné pohovory.

Videopohovory ponúkajú recruiterom, ale aj kandidátom prevratné riešenie. Nevyžadujú fyzický presun, čím šetria čas a riziká spojené s osobnými pohovormi a pomáhajú spoločnostiam znížiť náklady na nábor. To nie je všetko. Podľa väčšiny opýtaných recruiterov je v porovnaní s osobným stretnutím najväčšou výhodou videopohovorov jednoduchšie odmietnutie kandidáta a skoršie ukončenie pohovoru.

Dôležitou voľbou pre videopohovory je aj vhodný nástroj, ktorý by mal byť rýchly, spoľahlivý a čím menej technicky komplikovaný. Na trhu je mnoho aplikácií, ktoré vám umožnia videohovory s kandidátmi, no najjednoduchším riešením je podľa väčšiny opýtaných táto funkcia ako súčasť náborového systému, ktorý umožňuje získať okamžitý prístup ku kontaktom, informáciám o kandidátovi a samotnému spojeniu s nim.

 

4. Prediktívna selekcia – záruka kvalitných zamestnancov

Práve v dobe, kedy je na trhu práce množstvo nekvalifikovaných kandidátov uchádzajúcich sa o akékoľvek zamestnanie je pre HR oddelenia AI pomocník, ktorý by uľahčil rozhodnutie o prijatí, ideálnym riešením. Základom prediktívnej selekcie je analýza a výpočet percentuálneho odhadu vhodnosti kandidátov na obsadzovanú pozíciu, vďaka čomu vám softvér zo stoviek uchádzačov ponúkne už len úzky výber tých najvhodnejších.

Prediktívna selekcia pomáha šetriť čas strávený pri triedení žiadostí, šetrí čas strávený opakovanými pohovormi s nevhodnými kandidátmi a pomáha zjednodušiť a urýchliť rozhodovanie v procese náboru. Takéto „sito“ integrované v náborových softvéroch je v kruhoch recruiterov čím ďalej, tým viac obľúbené a cenené, keďže zabezpečuje rýchlosť, a zároveň pomáha zvyšovať kvalitu náboru vďaka výberu najkvalifikovanejších kandidátov, ktorí zodpovedajú presne kritériám obsadzovanej pozície.

 

 

5. Automatizácia náboru šetrí nielen čas

Prichádzajúce automatizačné technológie postupne transformovali svet recruitingu aj pred pandémiou, no až ťažké obdobie krízy naplno odhalilo efektívnosť a využiteľnosť automatizácie aj v tejto oblasti. Až 75% recruiterov tvrdí, že tento a v nasledujúce roky bude v procese prijímania zamestnancov hrať technológia dôležitú úlohu a automatizácia bude čím ďalej, tým viac využívaná pri zefektívňovaní náboru. Tento predpoklad sa potvrdil už v čase prvej vlny pandémie, keď mnohé personálne oddelenia museli pristúpiť k šetriacemu režimu. S cieľom zvládnuť rovnaké množstvo povinností s menším počtom personálu siahali po náborových softvéroch, ktoré sú z globálneho hľadiska najlacnejšou, no najvýkonnejšou voľbou.

Dnešné HR softvéry už dokážu automatizovať rôzne procesy, čím dokážu výrazne skrátiť dobu náboru. Napríklad HR softvér RECRU vám len vďaka integrovaným automatizovaným procesom ušetrí vyše 30% času. Umožňuje napríklad spracovávať životopisy bez nutnosti manuálneho vkladania údajov, budovať databázu uchádzačov bez vašej prítomnosti, kontroluje platnosti GDPR, automaticky testuje vhodnosť každého kandidáta na aktuálne výberové procesy či umožňuje nastaviť automatické odpovede na reakcie uchádzačov, čím vašej spoločnosti zabezpečuje PR.

Hovoria o nás

banner s tlačidlom na vyskúšanie softvéru RECRU na 60 dní zadarmo

Recenzie

Naše hodnotenie na porovnávacích portáloch.

5/5
5/5
Best value
95/100
5/5

Naši klienti

Medzi používateľov RECRU patria aj: